česky | polski Facebook Linked In Twitter YouTube

Linked In Twitter

Co nového s 10GBaseT a strukturovanou kabeláží?

publikováno: 27.3.2008
V souvislosti s metalickou částí strukturované kabeláže se o protokolu 10GBaseT mluví již dlouho. Na trhu se postupně objevují komponenty, které tento nový vysokorychlostní protokol podporují, strukturovanou kabeláž Solarix a Signamax nevyjímaje. Kabelážní standard pro systémy podporující rychlost 10Gbps nebyl ale stále dokončen. Kdy tedy bude k dispozici?
Dokument popisující samotný protokol 10GBaseT byl schválen 8. června 2006 jako standard organizace IEEE s označením 802.3an. Je tedy pro výrobce aktivních zařízení i pasivních prvků počítačových sítí dostupný téměř dva roky. To je poměrně dlouhá doba a i přesto kategorie 6A, která má specifikovat požadavky na kabelážní systémy pro tento nový protokol, není ještě stále zcela dokončena.

Co se týče vývoje tohoto nového standardu je nejdále skupina amerických organizací ANSI/TIA/EIA, která dokument definující kabeláž pro 10GBaseT, vydala v draftu s pořadovým číslem 11. Změny, které se do této verze zapracovávaly, by měly být již téměř finální. Jen čas ukáže, zda tomu tak opravdu je. Nicméně, alespoň v tomto případě je vydání konečné verze otázkou spíše týdnů než měsíců. V případě ISO/IEC a CENELEC bude kabelážní norma pro kategorii 6A resp. Class EA vydána ještě o něco později. Dvě nejdůležitější oblasti, které se podílí na zpoždění vydání finálních verzí dokumentů u všech výše zmíněných institucí, jsou: (1.) plnohodnotný provoz 10GBaseT na UTP kabeláži a především (2.) způsob měření Alien CrossTalku (tj. především parametrů A-NEXT, A-ACR).

V případě UTP kabeláže kategorie 6A se zdá, že dosahovat 10Gbps na plné délce linky by mohl být problém. Komponenty od výrobců především z USA, kde panuje silná orientace na nestíněnou kabeláž, to jen potvrzují. Důležitou úlohu v tomto omezení hraje zmíněný Alien CrossTalk. Po konstrukční stránce není totiž jednoduché se s přeslechem mezi páry v různých kabelech v jednom kabelovém svazku, jak je Alien CrossTalk definován, u nestíněné kabeláže bezproblémově vypořádat.

I proto to vypadá, že v případě 10Gb Ethernetu na metalice bude trend směřovat spíše k instalaci stíněné kabeláže. Ta, na rozdíl od UTP komponentů, umožňuje bezpečnou eliminaci Alien CrossTalku. Tento vývoj se dá očekávat i na trzích, kde v této chvíli dominuje UTP kabeláž. Jako příklad lze zmínit ČR, kde se většina výrobců kabelážích systémů nabízející řešení pro 10GBaseT, včetně strukturované kabeláže Solarix a Signamax, rozhodla nasadit pro 10G stíněné řešení, a to i přesto, že jsme trh, kde převažují UTP komponenty.

V případě kabelážích systémů Solarix a Signamax se jedná o produktové řady Solarix 10GSignamax 10G, u kterých všechny komponenty bez problémů splňují požadavky protokolu 10GBaseT. Tyto řešení se skládají ze stíněného modulárního patch panelu, vysoce kvalitních stíněných keystone modulů kategorie 6A, dvakrát stíněných patch kabelů kategorie 6A a velmi kvalitního rovněž dvakrát stíněného instalačního kabelu kategorie 7 s LSOH pláštěm. Výhodou všech těchto komponentů je jejich spolehlivost, jednoduchá instalace, vynikající výkonové parametry a rovněž velmi příznivá cena. Kvalitní stínění všech prvků zabezpečuje maximální odolnost přenášeného signálu proti vlivu Alien CrossTalku, který, jak bylo zmíněno výše, může výrazně negativně ovlivnit korektní přenos dat. Všechny produkty Solarix a Signamax jsou certifikovány německou laboratoří GHMT pro kategorii 6A, a to jak pro linku (Permanent Link), tak pro kanál (Channel).
Krátce o kategorii 6A
Kabelážní standard pro systémy strukturované kabeláže podporující 10GBaseT se především soustředí na komponenty nové kategorie 6A (tzv. Augmented Category 6 nebo Category 6A). Ta má specifikovánu šířku pásma do 500 MHz – tj. dvojnásobek toho, co je k dispozici u současné kategorie 6. Cílem této nové kategorie je plná podpora protokolu 10GBaseT a tedy rychlosti 10Gbps na všech délkách a všech typech kabeláže (tj. UTP i STP), a to jak na tzv. lince (Permanent Link), tak kanálu (Channel).



Pomohly Vám informace na této stránce?